Почетна Вести Во Цирих пронајден мртов напаѓачот врз џамијата
Во Цирих пронајден мртов напаѓачот врз џамијата

Во Цирих пронајден мртов напаѓачот врз џамијата

65
0

Мажот, кој повреди три лица во Исламскиот центар во Цирих, пронајден е мртов во близина на злосторството, соопшти денеска швајцарската полиција.

cirihПолицијата соопшти дека го идентификувала осомничениот за нападот, но не наведе други детали.

Напаѓачот вчера упадна во џамијата и почнал да пука врз верниците.

Во Швајцарија две-третини од вкупно 8,3 милиони жители се христијани, а муслиманската популација порасна за пет проценти по доаѓањето на имигрантите од поранешна Југославија. Во 2009 година Швајцарците на референдум се изјаснија против изградба на ново минаре.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *