Почетна Вести Во Белгија прогласена тридневна жалост
Во Белгија прогласена тридневна жалост

Во Белгија прогласена тридневна жалост

176
0

Во Белгија денеска и следните два дена се прогласени три дена на жалост за жртвите од вчерашните терористички напади во Брисел.

Белгискиот министер за внатрешни работи Јан Јамбон во договор со премиерот Шарл Мишел прогласи тридневна жалост, пренесуваат белгиските медиуми.

Одлуката стапи во сила веднаш.

Покрај ова, одлучено е националните знамиња да бидат спуштени на половина копје до 24 март.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *