Почетна Вера МПЦ-ОА Владиката Пимен служеше за именденот на владиката Тимотеј
timotej t 6
timotej t 5
timotej t 4
timotej t 3
timotej t 2
timotej t 1
timotej t

Владиката Пимен служеше за именденот на владиката Тимотеј

331
0

Владиката Тимотеј го одбележа именденот, денот кога црквата го празнува споменот за Светиот Апостол Тимотеј.

Во во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Дебарскo-кичевски и Админситартор Австралиско-сиднејски  г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен, архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофор Никола Христоски, свештениците Љупчо Бакрачески и Сашо Целески и ѓаконот Христијан Костоски.

-Од името на Епархијата и сите верни чеда, му го честитаме именденот на нашиот Митрополит, со молитви кон Бога, Он да му дава здравје и уште повеќе мудрост, уште долги години да ја води нашата Епархија и сите верни на патот на спасението, онака како што и досега, мудро и честито нè раководеше и нè водеше на вистинскиот пат. На многаја лета, Високопреосвештени Владико!, велат од епархијата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *