Почетна Коментар Владиката Пимен се врати на Фејсбук – Која порака ја испрати за Велигден?
Владиката Пимен се врати на Фејсбук – Која порака ја испрати за Велигден?

Владиката Пимен се врати на Фејсбук – Која порака ја испрати за Велигден?

343
0

Европскиот митрополит г. Пимен по 49 дневниот велигдеснки пост, се врати на социјалните мрежи. Меѓу првите негови објави беа поврзани со Велигден и пораките за Христовото Воскресение.

Еве како отец Пиме го честита Велигден.

-Ако пораките од евангелието не станат дел од нашето секојдневно однесување, туку останат средства за заплашување на луѓето за покорност, за поделби и мразења по верска припадност или пак станат средство за барање рекет од оние кои на нечесен начин се збогатиле за да им се прости некој грев, тагаш ни Воскреснатиот Христос не нè спасува!
Ќе ни останат само честитањето на ФБ и сликите од продолжениот празничен викенд негде далеку од црквата, а близу до богатата празнична трпеза покрај море.

Христос воскрена!
И пак ќе воскресне за сите и за сè!
Убав ден и среќни празници, напиша Отец Пимен на фејсбук.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *