Почетна Вести Христијанство Владиката Пимен се сретна со државниот секретар на Ватикан
Владиката Пимен се сретна со државниот секретар на Ватикан

Владиката Пимен се сретна со државниот секретар на Ватикан

306
0

Надлежниот епархиски архереј на Европската митрополија г.Пимен и Митроплитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, заедно со архерејскиот заменик на Европската епархија пропоереј-ставрофор Блажо Кожарски и парохискиот свестеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински имале средба со државниот секретар на Ватикан Кардиналот Пјетро Паролин.

Средбата била во Амбасадата на Ватикан во Загреб – Хрватска.

Двајцата митрополити на МПЦ-ОА разговарале и со в.д Амбасадорот на Република Македонија во Р. Хрватска.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *