Почетна Вести Христијанство Владиката Пимен му одговори на Владиката Серафим, кој за Македонија и камења сака да јаде
Владиката Пимен му одговори на Владиката Серафим, кој за Македонија и камења сака да јаде

Владиката Пимен му одговори на Владиката Серафим, кој за Македонија и камења сака да јаде

1.13K
0

Владиката Пимен во свој стил му одговори на костурскиот митрополит Серафим, кој на протестите за одбрана на Грчка Македонија, изјави дека ако треба „за Македонија и камења ќе јадеме“

Владиката Пимен на ова му порача дека камењата можеби и ќе се изедат, но срамот не се јаде.

-Христијанство пред 20 века:
Христос се исправи и им рече: „Кој од вас е без грев, нека прв фрли камен на неа!”
Христијанството денес:
Серафим се исправи на протест и рече: “Ај да ги изедеме камењата, па да нема кој да фрла веќе камења”
П. С. Камењата можеби и ќе се изедат, но срамот не се јаде, напиша отец Пимен на Фејсбук.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *