Почетна Интервју Владиката Петар: Процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА останува кај Вселенскиот патријарх

Владиката Петар: Процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА останува кај Вселенскиот патријарх

282
0

Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар во гостувањето на телевизија Алфа, во емисјата „Што не е јасно“, вели дека МПЦ-ОА не се откажала од барањето за признавање на нејзината автокефалност од Вселенската патријаршија, дообјаснувајќи ја неговата неодамнешна изјава околу изборот на нов Патријарх на СПЦ.

Владиката г. Петар вели дека неговата изјава „дека СПЦ треба да и погледне на вистината во очи“, е во насока на тоа новиот Патријарх на СПЦ да помогне во процесот за признавање на МПЦ-ОА пред Вселенската Патријаршија, со тоа што нема да го оспорува тој процес.

Погледнете го интервјуто.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *