Почетна Вести Христијанство Владиците Јосиф и Јосиф на средба со новиот директор на Комисијата за верски заедници
Владиците Јосиф и Јосиф на средба со новиот директор на Комисијата за верски заедници

Владиците Јосиф и Јосиф на средба со новиот директор на Комисијата за верски заедници

272
0

Новиот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски ја презеде директорската функција.

Меѓу првите гости во неговиот кабинет биле претставници на Македонската Православна Црква – ОА.

На средбата присуствувале двајцата митрополити г.Јосиф –Тетовско-гостивасрски и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, заедно со Архимандритот Григориј.

Според соопштението на Тетовско-гостиварската епархија, претставниците на МПЦ-ОА и директорот на КОВЗ, разговарале за современите предизвици на Македонската православна црква во Македонското општество.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *