Почетна Вести Регион Верниците се дигнаа против свештеникот – Каде се парите?
Верниците се дигнаа против свештеникот – Каде се парите?

Верниците се дигнаа против свештеникот – Каде се парите?

308
0

Верниците во мало место во Хрватска , во близина на Крижевци се дигнаа против свештеникот.

Како е можно да купи пет луксузни автомобили и мотор , велат верниците, кои со право се сомневаат дека свештеникот продавал црковно земјиште и парите ги користел за лични потреби .

Сегашниот сопственик на земјиштето не крие дека го платил во кеш и тоа кај свештеникот Новак.

Лутите верници инсистираат да им го покаже финансискито извештај, но тој избегал и се заклучил во жупниот двор. Жителите бараат свештеникот да положи сметки за потрошеното или да си замине.

Одржале состанок, но не успеале во намерата . Дел од луѓето го брана , а дел се плашат да му се спротивстават .

За да ја смири атмосферата, свештеникот на мисата им понудил на верниците да го видат финансискиот извештај, но само во неговата канцеларија и забранил негово фотографирање.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *