Почетна Вести Венецуела бара помош од Ватикан за справување со политичката крза во државата
Венецуела бара помош од Ватикан за справување со политичката крза во државата

Венецуела бара помош од Ватикан за справување со политичката крза во државата

28
0

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро побара помошта на Ватикан за решавање на спорот со опозицијата во земјата, пренесува австрискиот медиум ORF.

6963Владата упатила писмо до апостолскиот нунциарат во јужноамериканската земја, информира градоначалникот на Каракас Хорхе Родригез.

Опозицијата инсистира за ослободување на политичките затвореници, референдум и почит кон парламентот како услови за почеток на дијалог, потсетува медиумот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *