Почетна Вера Вељаноски на Велигден во Охрид
14
13
12
11
10
9
7
6
5
4
3
2
1

Вељаноски на Велигден во Охрид

107
0

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски за Велигден беше во Охрид, каде присуствуваше на велигденската воскресна литургија на Плаошник, предводена од Митрополитот дебарско-кичесвки г. Тимотеј.

Во Светиклиментовата црква белигден беше прославен со масовен опход на храмот

Утринската Велигденска литургија пак беше отслужена во Храмот „Света Софија“.

-Воскреснатиот Христос денес, и нас, нè уверува во Неговото Воскресение. Апостолите поверувале откако сè провериле и утврдиле дека Он е нивниот сакан Учител. Па така, од преплашени и збунети апостоли, постануваат храбри и непоколебливи проповедници на Господа Христа, на Неговото свето Евангелие, а како центар на верата е славното и победоносно Негово Воскресение. И ние денеска, кои сме собрани во овој прекрасен храм Божји, посветен на Премудроста Божја – Воскреснатото Слово, да ги отвориме нашите срца и души. Да отфрлиме од нас секаква лоша мисла, престап и грев. Па, Христос Воскреснат да се всели во нашите срца и души. Та и ние да можеме да ја почувствуваме апостолската радост при нивната средба со Воскреснатиот Учител, потенцираше Владиката Тимотеј во Велигденската беседа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *