Почетна Вера Велигден го чествуваа и Католиците од византиски обред во Македонија
Велигден го чествуваа и Католиците од византиски обред во Македонија

Велигден го чествуваа и Католиците од византиски обред во Македонија

243
0

strumica katoliciИ верниците на Католичката црква од византиски обред во Македонија го одбележаа Христовото Воскресение, Велигден. Веста за Воскресението Христово на полноќ во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ ја објавија архиепископот Цирил Васил СЈ, Секретар  на Конгрегацијата за Источни цркви и епископот Киро Стојанов.

По завршувањето на Воскресната Утрена во Катедралата се служеше света воскресна Литургија, предводена од архиепископот Цирил Васил СЈ во заедништво со епископот Киро Стојанов и во сослужение на свештеници од Апостолскиот егзархат во Македонија и Скопска бискупија

За време на Литургијата проповедаше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, кој најпрво ја искажа својата радост заради тоа што оваа вечер тука е присутен архиепископот Цирил Васил СЈ, со неговиот заменик о. Лоренц Лорусо ОП. Во продолжение на својата проповед епископот Стојанов збоуваше за воскресниот настан и неговото значење за христијанскиот живот.

На крајот од Литургијата на верниците им се обрати архиепископот Васил честитајќи го празникот на Воскресението  Христово.

„Католици.мк“

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *