Почетна Галерија Величествена прослава на Водици на реката Радика
b-57
b-54
b-53
b-52
b-51
b-50
b-49
b-48
b-46
b-44
b-43
b-41
b-38
b-36
b-35
b-33
b-31
b-29
b-28
b-27
b-26
b-25
b-20
b-19
b-14
b-13
b-8
b-6
b-2
b-1

Величествена прослава на Водици на реката Радика

388
0

Архимандрит Партениј, заедно со монасите и монахињите од Бигорската обител и огромен број верници ја предводеа литијата до реката Радика, каде беше спуштен светиот крст за Богојавление.

Меѓу најрадосните кои скокнаа во Радика и кој го фати крстот беше Никола Аврамовски од Битола.

На одбележувањето на Водици во Ростуше по традиција присуствуваше и градоначалникот на општина Ростуше, Медат Куртоски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *