Почетна Вера МПЦ-ОА Величенствена прослава за Свети Горги Кратовски во Кратово
Kratovo st
kratovo st 2
kratovo st 3
kratovo st 4
kratovo st 5
kratovo st 6

Величенствена прослава за Свети Горги Кратовски во Кратово

274
0

Кратово вчера го одбележа патронот заштитникот на градот, Светио Георги Кратовски. Прославата беше дополнително зголемена со тоа што годинава на истиот ден се Тодорова Сабота, споменот со чудото на свети Теодор Тирон .

Во храмот на свети Георгиј Кратовски во Кратово Света Златоустова архиерејска литургија служеа Митрополит Брегалнички Иларион во сослужение со Митрополити Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф.

На прославата присуствуваше министерот за внатрешни, Оливер Спасовски и новиот директор на КОВЗРГ, Даријан Сотировски.

На Литургијата верниците кои првата недела ја поминаа во пост се причестија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *