Почетна Вести Ватикан загрижен поради заканите на ИД кон Папата
Ватикан загрижен поради заканите на ИД кон Папата

Ватикан загрижен поради заканите на ИД кон Папата

50
0

Видеото на Исламска држава, во кое џихадистите му се закануваат на папата е алармантно, поради што обезбедувањето на Ватикан веќе е на високо ниво, изјави Државниот секретар, кардиналот Пјетро Паролин, пренесе АП.

Тој рекол дека го гледал видетото Исламска држава, на кое папата е наведен како цел. Неодамна, во друга снимка во кодираната мрежа за пораки „Телеграм“ беше спомната Италија како следна цел на исламистички напад.

Човек очигледно не може да не се загрижи, пред се од бесмислената омраза, рече Паролин, но прецизира дека Ватикан нема додадено нови мерки кон веќе постоечките високи мерки на безбедност.

/МАКФАКС

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *