Почетна Вести Регион Утре почнува Соборот на СПЦ
Утре почнува Соборот на СПЦ

Утре почнува Соборот на СПЦ

202
0

Редовната седница на Соборот на Српската православна црква ќе почне утре во црквата Свети Сава во Врачар, прв Собор по изборот на Неговата Светост патријарх Порфириј на патријаршискиот престол, во февруари годинава.

Се очекува дека главните теми на ова највисоко законодавно црковно тело ќе бидат изборот на митрополитот Загребачко љубљански како и на Црногорско-приморската митрополија,  изборот на епископ во Ваљево.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *