Почетна Вера Уште еден монах во Преспанско-пелагониските манастири на МПЦ
monah 1

Уште еден монах во Преспанско-пелагониските манастири на МПЦ

2.82K
0

Отец Тихик е новиот монах во преспанско-пелагониската епархија, кој го прими монашкото росо од Владиката Петар.

Тој со ракополагањето од надлежниот митрополит станува дел од монашкиот ред на МПЦ-ОА.

На 07 април оваа година во манастирот Свети Петар во с. Црнеец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар извршил чин на облекување во расо и камилавка над искушеникот Трајче Јанков.

Монашкото име Тихик,  Владиката Петар му го дал во чест на светиот апостол Тихик, кој се празнува на 21 декември.

ГАЛЕРИЈА:

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *