Почетна Вести Европа Украинскиот претседател на средба со Вартоломеј
Украинскиот претседател на средба со Вартоломеј

Украинскиот претседател на средба со Вартоломеј

126
0

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговата сопруга Елена биле во посета на  Цариградската патријаршија и на средба со Вселенскиот патријарх, Вартоломеј.

Претседателот на Украина топло обраќајќи се на Вселенскиот патријарх Вартоломеј рекол дека е благодарен за се што направила Вселенската Патријаршија за Украина.

-Оваа поддршка на патот кон мирот е важна за нас. Украина се подготвуива и сите ќе бидеме многу среќни за вашата посета, тоа ќе биде многу важна посета на Украина, изјавил Зелински.

Вселенскиот патријарх истакнал дека со задоволство ќе ја посети Украина кога епидемијата ќе се стабилизира. Двете страни сметаат дека 30-годишнината од независноста на Украина (24 август 2021) е можен датум за посетата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *