Почетна Вести Европа Ударна вест: Кипарскиот архиепископ го спомна ураинскиот поглавар
Ударна вест: Кипарскиот архиепископ го спомна ураинскиот поглавар

Ударна вест: Кипарскиот архиепископ го спомна ураинскиот поглавар

268
1

Поглаварот на Православната Црква на Украина, Епифаниј бил спомнат за време на служба од Архиепископот  на Кипарската православна црква, објави грќка „Ромфеа“.

Архиепископот Хризостом, за време на хиротонијата на новиот епископ Арсинојски во манастирот Хрисорајотиса за прв пат го спомна украинскиот Епифаниј.

Со тоа пратично Кипарската црква станува четвртата црква што ја признава автокефалноста на црквата на Украина.

Информациите од Romfea.gr наведуваат дека и покрај оваа постапка на архиепископот на Кипар, сепак официјална одлука за признавање од Светиот синод се уште нема.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *