Почетна Вести Убиена монахиња во манастир во Белорусија
Убиена монахиња во манастир во Белорусија

Убиена монахиња во манастир во Белорусија

1.15K
2

Ноќта на 5 јануари во женскиот манастир посветен на Света Ксенија, по голем број убоди, починала Игуманијата на манастирското сестринство, Монахињата Василиса, соопшти официјалниот сајт на Руската православна црква.

monahinjaИстрагата покажала дека монахињата била убиена со многу убоди, од психичко болна жена од Казакстан, која своевремено престојувала во манастирот. Жената е на 29 години.

Игуманијата Василиса е родена на 10 март 1949 во Сосенца- Укарина. Од 2004 беше игуманија на манастирот во Белорусија.

Коментар(2)

  1. Украсена со маченички венец, Преподобната мајка Василиса ја приброи Господ во Соборот на Белоруските Светии. Нејзиниот свет спомен секогаш ќе сведочи за бесконечната љубов на монасите кон секое човечко суштество и подготвеноста да го прегрнат секој неволник како свој најсакан ближен. По нејзините свети молитви Бог да ги урне границите во човечките срца претворајќи ги во непосрамлива љубов кон ближните. Амин.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *