Почетна Вести Христијанство Тодоров: За афтокефалноста на МПЦ-ОА влијаеше Преспанскиот договор
Тодоров: За афтокефалноста на МПЦ-ОА влијаеше Преспанскиот договор

Тодоров: За афтокефалноста на МПЦ-ОА влијаеше Преспанскиот договор

152
0

Поранешниот министер Никола Тодоров вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека афтокефалноста на Македонската православна црква дошло во вистинско време, односно после повеќе вета кои се случиле на патот кон Европската Унија.

„Доколку немаше решение на спорот со името, ова денеска што се случи тешко дека ќе се случеше или скоро невозможно е да се случеше“, вели Тодоров

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *