Почетна Вести Христијанство Тимотеј: Преговорите се во тек, толку имам да кажам
Тимотеј: Преговорите се во тек, толку имам да кажам

Тимотеј: Преговорите се во тек, толку имам да кажам

702
1

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј во изјава за ТВ Сител ја потврди информацијата дека делегации на МПЦ-ОА и на СПЦ имале средба во Ниш, но не откри никакви детали.

Кратко кометира дека преговорите се во тек, без да прецизира кога точно се одржала средбата, кој се учествувал на нејзе и што точно се преговара со СПЦ.

-Преговорите се во тек, толку можам да кажам, изјавил г. Тимотеј за Тв Сител.

Телевизијата објави дека најголем дел од владиците на МПЦ-ОА, воопшто не биле запознаени за оваа најнова црковна дипломатија на МПЦ-ОА.

За вторник е закажана вонредна синодска Седница, на која се очекуваат повеќе детали.

Коментар(1)

  1. Vreme e MPC da se oslobodi od :1. bugarskoto vlijanie,
    2. srbofobijata,
    3. duhovnata izolacija od ostanati ot pravoslaven svet i
    4. od vlijanieto na makedonskite politički stranki

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *