Почетна Вести Тешки обвинувања од Москва: Вартолмеј сака да биде Православен Папа
Тешки обвинувања од Москва: Вартолмеј сака да биде Православен Папа

Тешки обвинувања од Москва: Вартолмеј сака да биде Православен Папа

413
0

Valentin lebedev Sojuz pravoslavni RusijaСојузот на православни граѓани на Русија го обвини вселенскиот патријарх Вартоломеј за „Источен папизам“ заради неговото одбивање да се разговара за проблемите за Сеправославниот собор.

-Цариградскиот патријарх отиде предалеку и се наметнува во целиот свет како „православен папа“, изјави Валентин Лебедев, претседател на Сојузот.

Тој го обвини патријархот Вартоломеј дека се обидува да изврши „инавзија на канонска територија на Руска православна црква“, во Украина, Естонија и во Абхазија.

Руските аналитичари деновиве изјавија дека сега може да се очекуваат возвратни обвинувања од Вселенската патријаршија против Московската патријаршија и нејзините цркви – сојузници.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *