Почетна Анализа Тајни документи откриваат детали од мачењето на муслиманите во кинеските логори
Тајни документи откриваат детали од мачењето на муслиманите во кинеските логори

Тајни документи откриваат детали од мачењето на муслиманите во кинеските логори

298
0

Студентите резервирале билети за патување дома на крајот на семестарот надевајќи се на пауза по испитите и лето со многу среќно дружење со семејството на крајниот запад на Кина. Наместо тоа, наскоро ќе им биде кажано дека родителите ги нема, роднините ги нема, соседите ги нема – сите тие се затворени во мрежата на кампови, изградени за да ги сместат муслиманските национални малцинства. Властите во регионот Ксинџијанг се загрижени дека ситуацијата се заканува како барел барут. Потоа следувале подготовки. Раководството им поделило тајни упатства на локалните власти да ги носат студентите веднаш штом се враќаат, за да ги замолчат. Ладен бирократски водич дава насоки за решавање на најтешките прашања, почнувајќи од најочигледното: Каде е моето семејство?

Two ethnic Uighur women pass Chinese paramilitary policemen standing guard outside the Grand Bazaar in the Uighur district of the city of Urumqi in China’s Xinjiang region on July 14, 2009. A mosque was closed and many businesses were shuttered a day after police shot dead two Muslim Uighurs, as ethnic tensions simmered in restive Urumqi. AFP PHOTO / Peter PARKS (Photo credit should read PETER PARKS/AFP/Getty Images)

Директивата бела пронајдена меѓу 403 страници документи добиени од Њу Јорк Тајмс во едно од најзначајните протекувања на државни документи од владејачката комунистичка партија во Кина. Тие даваат извонреден поглед во внатрешноста на Ксинџијанг, во кој властите уапсијаа дури еден милион етнички Ујгури, Казахстанци и други и ги ставиле во кампови и затвори. Партијата ги отфрли меѓународните критики на камповите и ги опиша како центри за обука на работни места користејќи благи методи за борба против исламскиот екстремизам. Но, документите откриваат дека безмилосно насилство сè уште стои зад нив. Лидерите на највисоките партии беа снимени со наредба за драстични и итни акции против екстремистичко насилство, вклучително и масовни притвори, за дискутирање за ладнокрвните последици. Децата гледале како им ги одземаат родителите, учениците се прашувале кој ќе го плати школувањето, а земјоделските култури не можеле да бидат засадени или оберени заради недостаток на работна сила, се вели во извештаите. Сепак, на службените лица им било наложено да им кажат на луѓето кои се жалеле дека треба да бидат благодарни за помошта на Комунистичката партија и да останат тивки. Објавените документи откриваат дека во Кина се случило најголемо затворање уште од времето на Мао.

Претседателот Кси Јинпинг имаше серија приватни разговори со службените лица за време и по неговата посета на Ксинџијанг во април 2014 година, само неколку недели откако милитантите на Ујгур прободеа над 150 луѓе на железничката станица. Кси повика на универзална „борба против тероризмот, инфилтрација и сепаратизам“ користејќи „методи на диктатура“ и „апсолутно никаква милост“. Терористичките напади во странство и повлекувањето на американските трупи од Авганистан ги зголемија стравувањата од раководството на КП Кина. Официјални лица тврдат дека нападите во Велика Британија се резултат на политиката што ги става „човековите права над безбедноста“ и г-дин Кси ја повикаа партијата да примени аспекти на „војната против теророт“ на Америка по нападите од 11.09. Интернационалните логори на Ксинџијанг брзо се проширија откако Чен Квангуо беше назначен таму за нов претседател на партијата за регионот во август 2016 година. Тој ги сподели говорите на Кси за да ги оправда неговите методи и ги повика официјалните лица да „ги приведат сите што треба да бидат приведени“.

Методите како оваа се сретнаа со отпор од локалните власти кои стравуваа дека тоа ќе ги влоши етничките тензии и ќе го запре економскиот раст. Чен одговори со отпуштање на офицерите за кои постои сомнеж дека стојат на неговиот пат, вклучително и еден локален лидер кој беше затворен откако мирно ослободи илјадници затвореници од кампот. Кинеското раководство ја прави својата политика тајна, особено кога станува збор за Ксинџијанг, територија богата со ресурси лоцирана на чувствителна граница со Пакистан, Авганистан и Централна Азија. Претежно муслиманските заедници со етнички малцинства сочинуваат повеќе од половина од популацијата на регионот од 25 милиони. Најголемите од овие групи се Ујгури, кои зборуваат група на турски јазик и долго време се соочуваат со дискриминација и ограничувања на културата и религијата. Со децении, Пекинг се обидува да го потисне отпорот на Ујгурите на кинеската власт во Ксинџијанг. Тековната криза започна по избувнување на антивладино и анти-кинеско насилство, вклучително и етнички немири во 2009 година во регионалниот главен град Урумки и напад во мај 2014 година на отворен пазар во кој загинаа 39 луѓе само неколку дена пред Кси да свика лидерска конференција во Пекинг и воведе нова политика за Ксинџијанг.

Од 2017 година, властите во Ксинџијанг уапсија стотици илјади Ујгури, Казахстанци и други муслимани во кампови за притвор. Затворениците минуваат месеци или години на индоктринација и испрашување за да ги претворат во секуларни, лојални поддржувачи на партијата. Од 24-те документи, директивата за третман на малцински студенти кои се враќаат дома во Ксинџијанг во летото 2017 година ја покажува најтемната слика за индоктринација во логорите.

„Освен ако не поминат пред-едукација и обука, тие никогаш нема целосно да ги разберат опасностите од религиозниот екстремизам“, е еден од изговорите, осврнувајќи се на граѓанската војна во Сирија и подемот на Исламската држава. „Без разлика на која возраст, секој што е заразен со религиозен екстремизам мора да оди на колеџ“. Студентите треба да бидат благодарни што властите ги зедоа нивните роднини, се вели во документот. „Ја цениме оваа можност за бесплатно образование што го дава партијата и владата темелно да го искоренат нивното погрешно размислување и исто така да учат кинески јазик и работни вештини“, се вели во еден одговор. „Тој нуди одлична основа за среќниот живот на вашето семејство“. Властите се чини дека користат систем на бодување за да утврдат кој може да биде ослободен од кампот: Документот им наложуваше на службениците да им кажат на студентите дека нивното однесување може да им наштети на точките на нивните роднини, да го оценат секојдневното однесување на учениците и да ја запишат нивната посетеност на тренинзи, состаноци и други активности.

За да се обезбеди стабилност во Ксинџијанг, потребна е сеопфатна кампања за набљудување и разузнавање за да се искорени отпорот во општеството на Ујгур, тврди Кси. Тој рече дека новата технологија мора да биде дел од решението, кое предвидува примена на препознавање на лицето, генетско тестирање и употреба на големи бази на податоци во Ксинџијанг. Но, тој исто така ги потенцираше старомодните методи, како што се соседските информатори, и ги повика официјалните лица да учат како Американците реагирале на терористичката закана по нападите на 11 септември. Како и Соединетите држави, како што рече тој, Кина „мора да ја направи јавноста важен ресурс во заштитата национална безбедност “ „Ние комунистите треба да бидеме во наше природно опкружување во војната за народот“, рече тој. „Ние сме најдобро организирани за тоа“. Неговиот единствен предлог за овие кампови за старателство, кои сега се во центарот на оваа голема акција, е да се спроведат интензивни програми за индоктринација низ Ксинџијанг.

/Слободен печат

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *