Почетна Вести Тачи на средба со папата Франциск
Тачи на средба со папата Франциск

Тачи на средба со папата Франциск

120
0

papa slika 1Косовскиот претседател Хашим Тачи во приватна аудиенција  во Ватикан се сретнал со  Папата Франциск.

На средбата,која траела нешто повеќе од пола час,Тачи изјавил дека вредностите кои ги преставува Светата Столица,како помирување, мир,соработка и толеранција се вредности за кои се ангажира и Косово.

Претседателот Тачи го информира Папата и околу внатрешната и надворешната консолидација на Косово,и според него, Косово е пример во регионот и поширко за толеранција и соживот меѓу народите од различна етничка и верска припадност.

Тој исто така ја искажал радоста што Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица,бидејќи,како што рекол таа е, олицетворение на универзалните вредности.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *