Почетна Вести Европа Свештеник на Руската црква пееше песна, Патријархот го отстрани од епархијата

Свештеник на Руската црква пееше песна, Патријархот го отстрани од епархијата

216
0

Свештеник на Руската Православна Црква пееше песна за време на ручек во една од црковните трпезарии и заработи осуда од поглаварот на РПЦ, Патријархот Руски Кирил.

Видеото кое осамна на социјалните мрежи, на кое се гледа како свештеникот ја пее познатата песна „Мурка“, предизвика големо внимание во руската јавност.

Но, славата на овој руски свештеник кратко траеше. Портпаролот на РПЦ, Александар Волков побара тој да ја напушти црквата и московската епархија, која е под надлежност на Патријархот Кирил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *