Почетна Вести Свечена академија за Мајка Тереза
Свечена академија за Мајка Тереза

Свечена академија за Мајка Тереза

58
0

Во рамки на Татковинската прослава „Денови на Св. Мајка Тереза“ која се одржува по повод прогласувањето  на Мајка Тереза за Светица денеска во МАНУ ќе биде одржана Свечена академија.

ManuНа Свечената академија најавени се обраќања на Таки Фити, претседател на МАНУ, Елизабета Канческа-Милевска, министер за култура и  Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх.

На Академијата ќе настапат и студенти од Факултетот за музичка уметност во Скопје.

Вечер во катедралата „Свето Срце Исусово“ ќе се одржи света миса, а во Музејот на Град Скопје ќе биде отворена изложба и прикажани филмови во организација на Сестрите Мисионерки на Љубовта.

Татковинската прослава „Денови на св. Мајка Тереза“ се одржуваат од 5 до 11 септември.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *