Почетна Вести Регион СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ за Косово: Тоа што со сила е земено, со сила се враќа
СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ за Косово: Тоа што со сила е земено, со сила се враќа

СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ за Косово: Тоа што со сила е земено, со сила се враќа

192
0

-Може Косово да биде земено, да биде окупирано како што е денеска, но Србија никогаш не може да каже дека го подаруваме, бидејќи тоа што го подаруваш, засекогаш е изгубено, а она што со сила е земено, на ист начин и се враќа, изјави српскиот патријарх во интервју за телевизијата Храм.

Тој изрази надеж дека така размислува и државниот врв.

-Колку што гледам државата прави напори Косово да го зачува во рамките на Србија и да се најде политичко решение кое ќе биде на задоволство и на едните и на другите. Ние не можеме никогаш да ја замислиме Србија без Косово, рече српскиот патријарх.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *