Почетна Вести Средба на грчкиот Претседател со српскиот Патријарх
Средба на грчкиот Претседател со српскиот Патријарх

Средба на грчкиот Претседател со српскиот Патријарх

73
0

На 4 октомври во патријаршиската резиденција во Белград грчкиот Претседател Прокопис Павлополус се сретнал со српскиот патријарх Иринеј, соопштија од Св. Синод на српската Патријаршија.

-Претседателот изрази благодарност до патријархот, истакна и дека проблемите кои стојат пред Грција и Србија се исти. Патријархот му посака на грчкиот претседател успех и му се заблагодари за срдечниот став кон српската Патријаршија, стои во соопштението.

Прокопис Павлуполос беше во дводневна посета на Белград по повод одбележувањето на 150 години тоа потпишувањето на договорот за соработка и пријателство меѓу Србија и Грција. Според зборовите на претседателот на Грција, грчкиот народ има трајно желба да продолжи хармоничен соработка на двата народа и двете земји во корист на мирот, демократијата и основните човекови права.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *