Почетна Вести СПЦ и официјано потври: Нема влез за Македонија во „Свети Прохор Пчински“
СПЦ и официјано потври: Нема влез за Македонија во „Свети Прохор Пчински“

СПЦ и официјано потври: Нема влез за Македонија во „Свети Прохор Пчински“

421
2

Српската православна црква, во една реченица соопштение ја одби македонската влада и не и дозволи влез на владина делегација во манастирот, „Свети прохор Пчински“ за утрешното чествување на 2 август, денот на државноста.

– По повод барањето, официјална државна делегација на Република Македонија на празникот Свети Пророк Илија да го посети манастирот Свети Прохор Пчињски со своја програма и пораки, информативната служба на СПЦ ја известува јавноста дека надлежниот црковен орган, поради причини кои се добро познати, а не се променети со години, не одобри посета на државната делегација на РМ на манастирот, се вели во соопштение од СПЦ.

Коментар(2)

  1. Ne treba da ja primi.Što, moži Telat Đžaferi da saka da oddrži govor vo Sv. Prohor. Pa normalen li e toj što pratil baranje?.Eve se pokažuva na delo deka SPC e vo pravo što ne ja Makedonija i Mpc,taa šiptarsko kaurska družina

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *