Почетна Вести СОВЕТНИКОТ НА ВАРТОЛОМЕЈ: Одлуките од Соборот ќе бидат задолжителни и за оние кои го бојкотираат
СОВЕТНИКОТ НА ВАРТОЛОМЕЈ: Одлуките од Соборот ќе бидат задолжителни и за оние кои го бојкотираат

СОВЕТНИКОТ НА ВАРТОЛОМЕЈ: Одлуките од Соборот ќе бидат задолжителни и за оние кои го бојкотираат

318
0

sobor slika grupnaБогословскиот советник на Патријархот Вартоломеј, архиѓаконот, Јован Хрисавигис тврди дека одлуките кои што ќе ги донесе Сеправославниот Собор на Крти, ќе бидат обрзувачки за сите помесни православни цркви, без разлика дали тие ќе учествуваат на Соборот или не. Сите ќе важат и за оние кои нема да присуствуваат, изјавил во телефонско интервју за Американскиот католички сајт, „CRUX“, советникот на Вселенскиот Патријарх.

-Ако една или повеќе цркви нема да бидат присутни, или ќе одбијат да учествуваат или нема да гласаат,  сите одлуки ќе бидат валидни и ќе бидат задолжителни за сите Православни Цркви, изјавил Јован Хрисавигис, советник на Патријархот Вартоломеј.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *