Почетна Вести Регион Сочувство од бугарскиот Патријарх Неофит за жртвите во автобуската несреќа
Сочувство од бугарскиот Патријарх Неофит за жртвите во автобуската несреќа

Сочувство од бугарскиот Патријарх Неофит за жртвите во автобуската несреќа

108
0

Бугарскиот патријарх Неофит, во името на Бугарската Патријаршија изрази сочувство за трагичната смрт на 45 македонски државјани во автобуската несреќа во Бугарија.

-Во раните утрински часови ја добивме веста за трагичниот инцидент со автобус на автопатот Струма, во кој патувале 53 лица државјани на Република Северна Македонија. Загинаа наши браќа и сестри, меѓу кои и деца, а седуммина беа повредени. Инцидентот однесе скапи човечки животи, а семејствата се облечени во неутешна тага. Во овие тешки моменти се сеќаваме на вистината за краткотрајноста на човечкиот живот, а имено дека смртта доаѓа во еден миг и одзема се…, пишува во телеграмата сочувство.

Во нејзе Патријархот најавува в недела молитва за загинатите во сообраќајни несреќи.

-Во неделата во која се молиме за загинатите во сообраќајни несреќи, оваа најнова трагедија јасно ни покажува дека сообраќајните несреќи и инциденти се резултат на многу фактори. Со татковска грижа, апелираме до сите кои возат да бидат разумни и одговорни на патот! Од се срце се молиме на нашиот Отец Небесен да ги упокои душите на оние кои загинаа во тешката катастрофа! Господ нека им прости и нека ги упокои таму каде што почиваат праведниците! Го молиме Исцелителот на душите и телата – Семилостивиот Господ Исус Христос да ги зајакне душевно и телесно повредените и скоро да се вратат кај своите блиските! Изразуваме сочувство до семејствата на жртвите. Господ секогаш да им дава утеха! Со љубов во Христа, вели бугарскиот патријарх Неофит.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *