Почетна Вести Снежни пејсажи од Атос и Хиландар
Снежни пејсажи од Атос и Хиландар

Снежни пејсажи од Атос и Хиландар

528
0

Снегот кој паднал на Света Гора за време на Божиќ е нешто што ретко се случува во овој дел од Грција, пренесува ТВ Храм.
Монасите, пак, велат дека не се сеќаваат дека на овој полуостров паднало толку снег во последните десет години.

manastir-kareja-na-atos

Врнежите треле неприкинато три дена, а висината на снежната покривка на некои места достигнала и до метар и половина.

Поради обилните врнежи, патиштата се завеани, снабнувањето е отежнато, а некои монаси не можат воопшто да излезат од своите ќелии.

pristanishte-hilandar

Манастирите во главно се загреват со дрва или со нафта, а снабдувањето на електрична енергија се спроведува од манастирските агрегати.

Од фотографиите се гледа дека манастирите Хиландар, Атос и Дохијар се покриени со снег, што навистина изгледа магично.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *