Почетна Вести Регион Скандал во црква во Хрватска – полугола девојка се слика пред икони
Скандал во црква во Хрватска – полугола девојка се слика пред икони

Скандал во црква во Хрватска – полугола девојка се слика пред икони

274
0

Граѓаните на Дубровник и тамошните свештеници се бесни бидејќи тим на германските режисери, кои овие денови снима документарен филм, снимале во црквата на Језуитите едиторијал со гола жена.

Узбуната ја крена дубровничкиот бискуп Мате Узиниќ, со објава на својот профил на Фејсбук.

– Драги пријатели, јас сум длабоко разжалостен денес, бидејќи за сопствена промоција, отвореноста на Дубровничките цркви се злоупотребува за несоодветно снимање под маската на уметноста, и ќе мора да реагираме и медиумски и законски. Молејќи го вечерва Господ за нас, кои беа повредени, со распнат Исус, сакам да се молам за оние кои ова го предизвикаа, велејќи: “Оче, прости им, не знаат што прават!” – пишува Узиниќ.

Станува збор за документарниот филм “Боја на актерката” во кој ќе биде прикажан фотограф од Дубровник Стјепо Брбора кој се занимава со сликање акти. Последните два дена Брбора ја фотографирал 64-годишната моделка Весна Кнежевиќ од Белград, обидувајќи се да ја покаже нејзината убавина.

Германскиот тим, во разговор за дубровнички дневник, тврди дека тие се обиделе да ја направат целата сесија многу дискретна, бидејќи знаеле дека конзервативците можат да реагираат на голотата во црквата.

– Тоа е еден вид на субверзија. Посетивме клучни историски локации каде што можевме да флертуваме со ѕидот, Држиќ и Дубровник, сето тоа со еротизам или одредени еротски емоции. Сакаме фотографии за да избегнеме клишеа, стереотип на убавина, предрасудите дека тоа можат да го прават само младите жени. Ова е нов предизвик и досега сме задоволни – изјави фотографот Брбора.

Маријана Верхоф, директор на филмот, вели дека Дубровник е идеална позадина за светлината на историскиот аспект, особено бидејќи целта на самиот филм е да се скрши табуто и границите меѓу минатото и сегашноста. Инаку, моделот е нејзината мајка.

– Значи, тоа ќе биде филм за ослободување и за женската убавина, без оглед на возраста. Мојата мајка има 64 години и сакам да ја покажам како нешто најнормално во светот. Сакаме да покажеме дека една жена од 50 или 60 години може да биде исто толку убава, како и младите девојки. Нема криење на брчки, недостатоци, и ова е идејата за целиот филм – да се скршат одредени табуа – изјави Верхоф.

“НАМЕРНО НАСОЧЕНИ КОН СОДОМА”

Сепак, црквата нема да гледа позитивно на уметничките слободи. Некои свештеници веднаш одговорија на “нападите врз црквата”.

– Намерно насочени кон Содома …! Тие намерно го сквернават Божјиот храм! Бог ви даде сила – напиша Винко Пуљиќ од католичката мисија.

Треба да се постави стража, е предлог на отец Ивица Мајсториќ.

– Градот треба барем да не стои настрана за да ја заштити светоста на светите згради, треба да има чувари, така што да не може да влезе некој кој не е соодветно облечен, како што е насекаде во светот. Ако градот “не може да издвои” за тоа, тогаш тоа е на вас браќа, пишува Отец Масторовиќ.

ЕПИЛОГ: ЦРКВАТА Е ИСЧИСТЕНА И БЛАГОСЛОВЕНА

Црквата на Св. Игнатиј на Језуитите сега е исчистена од она, како што беше кажано во Дубровничката епархија, светостогрдоста што се одржа додека фотографот Стјепо Брбора ја фотографирал полуголата белграѓанка, односно се одржа евхаристиски час како и славење на светата миса. Црквата е благословена, јавуваат медиумите.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *