Почетна Анализа Сестра Ефимија: Нема поважна мисија од духовното воспитување на најмладите

Сестра Ефимија: Нема поважна мисија од духовното воспитување на најмладите

1.22K
0

„Денес за нас нема поважна мисија од духовното воспитување на најмладите, кои како иднина на нашата Света Црква и Татковина се надеж и утеха за сите нас.“ Оваа порака ја испрати Сестра Ефимија, на вчерашната донаторска конференција во Скопје која имаше за цел обезбедување средства за изградба на првиот камп за Веронаука на монашката обител на „Бигорскиот манастир“.

donatosrska 2„Всушност, искрено се надеваме дека пораката што ја испраќаме ќе допре до многу срца, и дека многу од вас ќе посакаат и вашите деца да ја доживеат радоста и убавината на другарувањето со Бога и со ближните“, вели монахињата од Манастирот во Рајчица, потенцирајќи дека голема би била радоста доколку во иднина во Бигорскиот скит „Свв. Кирил и Методиј“ постојано одѕвонува детскиот џагор.

Слушнете ја пораката на сестра Ефимија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *