Почетна Вести Европа Се случи големиот раскол во Православието – Москва прекина сослужување во Фанар
Се случи големиот раскол во Православието – Москва прекина сослужување во Фанар

Се случи големиот раскол во Православието – Москва прекина сослужување во Фанар

1.16K
1

Руската Православна Црква и Вселенската Патријаршија од вечерва повеќе нема да сослужуваат, со што практично се случи најголемиот раскол во поновата историја на Православната црква. Настанот кој беше очекуван е резултат на одлуката на Синодот на Руската Црква, донесена вечерва во Минск – Белорусија.

Членовите на Синодот на Руската Црква одлучиле дека повеќе не можат да останат во канонско единство со Вселенската Патријаршија по одлуката за признавање автокефаност во Украина.

-Прифаќањето во заедница на дисиденти и личности анатемизирани во друга локална црква со сите” епископи “и” свештеници “раководени од нив, ја става Константинополска Патријаршија надвор од канонско поле и, на наша голема тага, ни оневозможува да ја продолжиме Евхаристиската заедница, стои во одлуката на Руската црква.

Коментар(1)

  1. Сега има нов настан и надеж,доколку Вселенската и ја затвори вратата на МПЦ дали тоа значи дека може да бидеме признаени од Русија,бидејки и Путин и Руската Федерација признаваат Македонски.
    Тоа е големо прашање да ги очекуваме аналитичарите?

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *