Почетна Вести Европа Рускиот патријарх: Претворањето на Света Софија во џамија е Божја казна за Вартоломеј
Рускиот патријарх: Претворањето на Света Софија во џамија е Божја казна за Вартоломеј

Рускиот патријарх: Претворањето на Света Софија во џамија е Божја казна за Вартоломеј

738
0

Трансформацијата на Света Софија во Истанбул во џамија е божја казна за Вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој ја призна украинската расколничка црква, смета московскиот и патријархот на цела Русија, Кирил.

-Нема да го критикувам мојот вселенски колега, но, без сомнение, сè што се случи подоцна во Цариград, во Истанбул, сведочеше за божјата казна. Патријархот Вартоломеј ги воведе расколниците во светилиштето во Киев, во киевската Софија и ја изгуби Софија од Цариград, која беше претворена во џамија. Ја зедовте Света Софија во Киев од руската православната црква, влеговте таму и воведовте расколници и ја изгубивте сопствената Софија, рече патријархот во традиционалното божиќно интервју на телевизијата Русија 1.

Според него, тешко е да се претстават „евидентните последици што произлегуваат од божјите заповеди“ и „последиците се случиле веднаш, затоа што гревот бил преголем“.

Целиот тескт на ВО ЦЕНТАР

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *