Почетна Вести Регион Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија
Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

248
1

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил соопшти дека има план да ја посети Албанија. Тоа ќе биде прва историска посета на Рускиот патријарх од основањето на Албанската Православна Црква.

-Се надевам дека со милоста на Господ на крајот од овој месец ќе се реализира мојата официјална посета на Албанија. Тоа ќе биде прва посета на еден Патријарх на Руската православна црква во посетна на Албанска Православна Црква, која доживува воскресение од целосно уништување на религијата, на секој религиозен симбол и секое изразување на религиозни чувства како резултат на поцврстите експедиции на црквата во оваа земја во дваесеттиот век . – стои во соопштението на Патријархот московски и на цела Русија, Кирил.

Коментар(1)

  1. Опет се овде греши када се каже Албанска Православна Црква. Званичан назив ове помесне Цркве је: Православна аутокефална црква у Албанији (alb. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë) . Ова помесна Црква је пример како се борити против етнофилетизма ,па је њен Архиепископ Грк.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *