Почетна Вести Регион Рускиот патријарх ќе го одликува српскиот патријарх
Рускиот патријарх ќе го одликува српскиот патријарх

Рускиот патријарх ќе го одликува српскиот патријарх

156
0

Српскиот патријарх Иринеј ќе се закити со престижната награда од Фондот на единство на православните народи, што ја доделува Рускиот патријарх Кирил.

 “Вечерње новости” повикувајќи се на свои информации пишува дека Патријархот на СПЦ е годинешниот добитник на наградата од Фондот и дека врачувањето на биде следната недела од 21 до 24 март во Москва, каде рускиот Патријарх ќе му ја врачи наградата.

Инаку, оваа награда ја има добиено и покојниот Патријарх Павле.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *