Почетна Вести Руски владика ја разгневи јавноста
Руски владика ја разгневи јавноста

Руски владика ја разгневи јавноста

872
0

Руски владика направи нешто што долго време ќе ја бранува јавноста, а згора на тоа како оправдување го спомна Исус, синот божји.

Владиката добил на подарок луксузен автомобил вреден 106.000 долари, а ова е неговото објаснување зошто го прифатил скапиот подарок:

„Исус Христос носел скапа облека што му ја подарувале, луѓе кои го славеле и величале“, пишува Moscow Times.

Автомобилот го добил од благодарен сопственик на земјоделско претпријатие бидејќи владиката ги посетил зафрлените села кога имало невреме.

Од друга страна, патријархот на Руската православна црква Кирил уште во 2012 година ги повика членовите на свештенството да ги одбиваат подароците бидејќи со тоа ја дискредитираат нивната работа.

/кајгана

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *