Почетна Вести Европа Руски монах заврши в затвор тврдејќи дека Ковид 19 не постои
Руски монах заврши в затвор тврдејќи дека Ковид 19 не постои

Руски монах заврши в затвор тврдејќи дека Ковид 19 не постои

302
0

Бунтовнички руски калуѓер, кој го напаѓа Кремљ и негираше дека постои корона вирусот, беше осуден под обвинение за поттикнување самоубиства и доби три и пол години затворска казна.

Калуѓерот, отец Сергиј, беше уапсен во декември 2020 година под обвинение за поттикнување самоубиствени дејствија преку проповеди во кои ги повикува верниците „да умираат за Русија“, кршејќи ја слободата на совеста и правејќи произволни потези. Тој ги отфрли обвинувањата и неговите адвокати рекоа дека ќе се жалат на пресудата од вторникот на московскиот окружен суд во Измаилово.

Сергиј реагираше на пресудата со библиски зборови „не суди и нема да ти се суди“.

Кога започна пандемијата на корона вирусот, 66-годишниот монах го негираше неговото постоење и ги осуди владините напори да се запре пандемијата како „електронски камп на сатаната“. Тој шири долго разоткриени теории на заговор за Ковид-19 и ги опиша вакцините против корона вирусот што се развиваат против вирусот како дел од наводниот глобален заговор за контрола на масите преку микрочипови.

Монахот ги повика следбениците да не ги почитуваат мерките за заклучување на владата. Тој беше во манастирот во близина на Екатеринбург што самиот го основаше и имаше десетици силни доброволци, вклучително и ветерани од сепаратистичкиот конфликт во источна Украина, кои помагаа во спроведувањето на неговите правила додека заминаа свештеничката и неколку калуѓерки.

Монахот го оцрни претседателот Владимир Путин како „предавник на татковината“ кој ѝ служи на сатанистичката „светска влада“ и го осуди поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил и другите врвни свештеници како „еретици“ кои мора да бидат „исфрлени“.

Руската православна црква му го одзеде на Сергиј чинот на игумен поради кршење на монашките правила и подоцна го екскомуницираше, но тој ги отфрли одлуките и ги игнорираше поканите на полициските истражители. Соочувајќи се со силен отпор од стотици негови приврзаници, црковните службеници и локалните власти не сакаа да го иселат со месеци.

Сергиј, кој е роден како Николај Романов, служел како полицаец во советско време. Откако ги напушти редовите на органите на прогонот, тој беше осуден за убиство, грабеж и напад и осуден на 13 години затвор. По ослободувањето се вклучил во црковно училиште, а подоцна се замонашил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *