Почетна Вести Руската црква вонредно ќе заседава три дена пред Соборот
Руската црква вонредно ќе заседава три дена пред Соборот

Руската црква вонредно ќе заседава три дена пред Соборот

150
0

Во понеделник, на 13 јуни, во Москва, Руската православна црква ќе одржи вонредна синодска седница.

Ruska pravoslavna crkvaЦентрална тема е критичната состојба со одржувањето на Сеправославниот собор закажан за 16 јуни на Крит.

Три дена пред почетокот на Соборот, РПЦ ќе донесе конечна одлука за нејзината позиционираност, откако четири помесни православни цркви откажаа учество на Сеправославниот собор.

Некои неофицијални и непотврдени информации велат дека Руската црква може да донесе одлука да организира заедничка координативна средба на поглаварите на црквите кои одбија да патуваат на Крит.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *