Почетна Вести Руската црква отвора манастир во Аргентина
Руската црква отвора манастир во Аргентина

Руската црква отвора манастир во Аргентина

64
0

Во Аргентина, Јужна Америка, ќе биде отворен првиот руски манастир, лоциран на земјиште кое е подарок од свештеникот Вартоломеј (Обедо). Ваквата иницијатива е резултат на тоа што неколку парохјани имаат желба да се посветат на монашки живот.

argentina-1Во последно време забележан е пораст на интересот за православната вера во Аргентина, па во руските храмови низ земјата доаѓаат сѐ повеќе и повеќе верни души.

Оваа година Аргентинската епархија на Руската Православна Црква одбележува 70 години постоење, а е основана од руски емигранти.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *