Почетна Вести Свет Русија ја поткопува и злупотребува источната православна црква, оценува американскиот Стејт Департмент
Русија ја поткопува и злупотребува источната православна црква, оценува американскиот Стејт Департмент

Русија ја поткопува и злупотребува источната православна црква, оценува американскиот Стејт Департмент

316
1

Американскиот Стејт Департмет ја обвини Русија дека ја злоупотребува и дека ја поткопува источната православна Црква.

Како што посочи портпаролот на Стејт Департментот „Русија е вклучена во прикриени и отворени злонамерни обиди да го инструментализира православниот идентитет за промоција на сопствените геополитички интереси, со поддршка на одредени православни цркви и други лидери, додека истовремено ги поткопува останатите цркви.

-Заштите на верските слободи и уверувања,вклучувајќи слободат на верското малцинство, останува клучен елемент на надворешната политика на САД. Поединците треба да бидат слободни да носат одлуки за тоа како ја искажуваат својата верска определба, без мешање од надвор, вклучувајќи ги и странските влади, посточува Стејт Департменто.

Коментар(1)

  1. Ви се шалите?
    Злочиначке Сједињене Америчке Државе брину за некога? Та империја зла има зарубљену пирамиду на наличју грба који видимо овде. Зна се да је пирамида сатанистички симбол. И они се брину за Православље.
    Раздор у Цркви ће вероватно бити превазиђен на свеправославном сабору како то предлаже Архиепископ Тиране и целе Албаније Атанасије, а то неће бити заслуга нити једне империје . Ни Русије ни САД.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *