Почетна Вести Романскиот патријарх стаса на Крит
Романскиот патријарх стаса на Крит

Романскиот патријарх стаса на Крит

228
0

На Крит попладнево пристигна и Романскиот Патријарх Данаил, задно со црковната делегација на Романската православна црква.

Патријархот Данаил бил пречекан од рхиепископот на Крит Иринеј.

– Јас сум среќен што дојдов до Крит за Светиот Собор, на кој Православни Цркви ќе имаат можност да ги искажат своите единство , рекол Романскиот патријарх при слетувањето на аеродромот на островот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *