Почетна Вести Европа Романци создадоа „православен фејсбук“
Романци создадоа „православен фејсбук“

Романци создадоа „православен фејсбук“

459
1

Компјутерски специјалисти од Романија создале нова социјална мрежа, алтернатива на Фејсбук, но наменета за православни христијани. Целта е да се споделуваат што повеќе информации за животот на православните христијани.

Името на мрежата е „Сотирас“ и во моментов е до фаза на тестирање. За изградбата на оваа социјална платформа има благослов и од романски монаси на Света Гора.

Она што е интересно е што во фазата на регистрација на мрежата стои предупредување дека нема да бидат дозволени „екстремистички православни форми“ на изразување ставови.

Инаку името на мрежата од грчки превод означува „Спасител“.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *