Почетна Вести Свет Римскиот Колосеум ќе светне во црвено, во знак на крвта на убиените Христијани
Римскиот Колосеум ќе светне во црвено, во знак на крвта на убиените Христијани

Римскиот Колосеум ќе светне во црвено, во знак на крвта на убиените Христијани

92
0

Римскиот Колосеум ќе биде осветлен со црвени светла овој месец, за да го привлече вниманието на светот поради прогонот на христијаните ширум светот, а особено во Сирија и Ирак.

Во саботата, 24 февруари, во 18 часот, Колосеумот ќе светне во црвено, и на тој начин ќе ја симболизира крвта на христијаните кои биле ранети или ги загубиле своите животи поради верски прогон.

Истовремено, и во Сирија и во Ирак, значајни цркви ќе бидат осветлени со црвени светла. Во Алепо, катедралата Свети Илија, а во Мосул, црквата Св. Павле, каде што минатиот декември беше одржана и првата миса по ослободувањето на градот од ИСИС.

Настанот, е организиран од здружението „Потребна помош за Црквата“ (ACN),  и е мотивиран од извештајот за прогон на христијаните во светот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *