Почетна Вести Христијанство Рајчица ја краси нов Крст на камбанаријата
Рајчица ја краси нов Крст на камбанаријата

Рајчица ја краси нов Крст на камбанаријата

415
0

Манастирот Свети Ѓорги во Рајчица од деска го краси нов крст, поставен на манастирската камбанарија.

Станува збор за крст висок повеќе од два метри, излеан во месинг, има како основа котва – што симболично ја означува надежта на Христијаните, а околу краците е со декоративна изобразба на кормило кое ги покажува правецот на крстовоскресниот живот, на распетието, и на воскресението.

Крстот беше поставен на големиот празник Вознесение Христово.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *