Почетна Вести Европа Путин за Божик пукаше со топ
Путин за Божик пукаше со топ

Путин за Божик пукаше со топ

194
0

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска пукаше од топ „Д-30“ за време на свечена церемонија на Петропавловската тврдина во Санкт Петербург.

Рускиот претседател претходно присуствуваше на богослужба во катедралата Преображение во Санкт Петербург, каде што неговата мајка го крстила во тајност за време на советската ера.

Во Москва, поглаварот на Руската Православна Црква, Патријархот Кирил, ја предводеше литургијата во катедралата на Христос Спасителот. На оваа богослужба присуствуваа рускиот премиер Димитриј Медведев и неговата сопруга Светлана.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *