Почетна Вести Европа Путин на велигденската литургија внимателно ја слушаше пораката на патријархот Кирил
Путин на велигденската литургија внимателно ја слушаше пораката на патријархот Кирил

Путин на велигденската литургија внимателно ја слушаше пораката на патријархот Кирил

168
0

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, служеше велигденска литургија во храмот на Христос Спасителот во главниот град на Русија. Литургијата ја посетија илјадници верници, меѓу кои беа и рускиот претседател, Владимир Путин, премиерот Дмитриј Медведев и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Синоќа, некаде пред полноќ во црквата бил внесен и благородниот оган од Ерусалим, пишуваат руските новински агенции.

„Велигденската радост нека го исполни секое срце и секој дом, така што сите ние да може да го доживееме Христовото воскресение, не само со зборови, туку и преку дела“, рече патријархот за време на литургијата.

Рускиот претседател, Путин, по повод Велигденските празници упати честитка до верниците.

„Големиот христијански празник Велигден го симболизира триумфот на животот, добрината и љубовта и има огромно морално значење. Тој ја поттикнува верата, надежта, желбата да се прават добри дела и да им се помогне на блиските. Ги обединува луѓето околу безвременските духовни вредности и идеали. Во овие пролетни денови, полни со искрена радост, јасно може да се разбере колку се важни за нас традициите и обичаите на нашите предци“, стои во честитката.

/Макфакс

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *